В Києві відбувся круглий стіл "Якісне регулювання бізнесу: боротьба з нелегальною торгівлею"

13 грудня 2018
В Києві відбувся круглий стіл "Якісне регулювання бізнесу: боротьба з нелегальною торгівлею"

6 грудня представники бізнесу та влади обговорили питання боротьби з нелегальною торгівлею: ключові проблеми, які заважають боротися з цим явищем, яка ситуація нині та які шляхи вирішення цієї проблематики бачить легальний український бізнес.

Серед спікерів зустрічі: Вадим Поярков, заступник голови Служби безпеки України, представники Державної фіскальної служби - Сівірін Олексій, Щербак Андрій, Тарапата Володимир, Стороженко Сергій, представник Департаменту захисту економіки Національної поліції України Руслан Стрембіцький, директор з протидії нелегальній торгівлі регіону Східна Європа компанії JTI Євгеніус Чікоцкас, засновник групи компаній «Текстиль-Контакт» Олександр Соколовський, генеральний директор INTERTOP Сергій Бадрітдінов, експерт CASE Україна Андрій Саварець.

Проблематику рітейлу на зустрічі озвучив Сергій Бадрітдінов. Він зазначив, що сьогодні в галузі дві основні проблеми: вартість товару, який ввозиться, радикально занижується, а фіскальний чек під час продажу товару видають далеко не всі компанії. Вирішення цієї проблематики лежить у тотальній фіскалізації, яку відстоює СУП, а також доступі до митної інформації.

«Нам необхідно відкрити доступ бізнесу до знеособленої інформації щодо митної вартості товару. За таких умов бізнес зможе володіти реальною інформацією, і тим самим допомогти правоохоронним органам у виявленні порушень і зловживань, оскільки легальний бізнес зацікавлений у рівних правилах та умовах ведення діяльності», - зазначив генеральний директор INTERTOP.

Нелегальна торгівля - велика проблема і для тютюнової галузі.Оскільки зростають ставки акцизів, а відповідно і вартість сигарет, споживач все частіше купує нелегальну продукцію. Крім того, компетентні органи не реагують на те, що на ринку існують несумлінні гравці, які виробляють контрафакт, відбувається відтік легального продукту, а псевдо знищення сигарет перетворилося в окремий комерційний бізнес.

Втрати від нелегальної торгівлі сигаретамищороку зростають. За даними KPMG, Україна - №1 постачальник нелегальних сигарет в Європу. Щорічно з України нелегально вивозиться близько 500 фур з сигаретами, а це – близько 250 млн євро щорічно в нелегальному обігу. Євгеніус Чікоцкасбачить вирішення цієї проблеми в об’єднанні зусиль бізнесу, влади і суспільства та використанні кращих світових практик: «Першим кроком в напрямку боротьби з явищем нелегальної торгівлі у тютюновій галузі, зокрема, має стати прийняття і впровадження плану заходів щодо реалізації Стратегії в сфері протидії незаконному виробництву та обігу тютюнових виробів, що була схвалена Кабміном півтора роки тому. Крім того, необхідно впровадити загальну систему відстеження виготовленої в Україні продукції (Track&Trace)».

З цим погодився і заступник голови СБУ Вадим Поярков: «Нам не потрібно нічого придумувати – потрібно просто взяти досвід наших сусідів із ЄС і мінімізувати участь людського фактору в контролі за експортно-імпортними операціями – технічно облаштувати кордон для контролю за ввезенням і вивезенням продукції».

За словами Олександра Соколовського, кілька років тому контрабанда для текстильного бізнесу була дорогою: фактично, вартість контейнера контрабанди прирівнювалася за ціною до «білого» розмитнення товару. А пов'язано це напряму з тим, що в той час не було стільки операторів, які займаються перевезенням контрабанди, сьогодні ж ситуація протилежна – на виставках легкої промисловості можнапобачити не одну рекламу логістичних компаній, які займаються перевезенням нелегального товару. Тож діяльність відповідних структур має бути направлена і на боротьбу з такими представниками бізнесу.

«Легальному бізнесу сьогодні важко конкурувати з нелегальними продавцями. Податки, які сплачує один із представників нелегального бізнесу дорівнюють сплаченим податкам нашої компанії із меншим в 100 разів обігом. Ріст економіки до 3% в рік - це стагнація, нам потрібен ріст в 7-10%. Цей ріст можуть забезпечити підприємства, які вийдуть із тіні. А в цій боротьбі ми точно не зможемо виступати одні – нам потрібна допомога держави і присутніх сьогодні на зустрічі служб», - резюмував Олександр Соколовський.

Під час дискусії учасники неодноразово поверталися до теми криміналізації контрабанди. За переконанням деяких представників бізнесу контрабанда все ж має стати кримінальним правопорушенням, його повинні розслідувати уповноважені органи. «Щоб нашій Службі вести якісну і ефективну роботу криміналізація контрабанди необхідна. Ми маємо володіти тими повноваженнями, якими наділені митні органи в інших країнах. Сьогодні ж наші підрозділи по боротьбі з контрабандою не мають жодних оперативних можливостей в боротьбі з кримінальними правопорушеннями», - акцентував на необхідності криміналізації контрабанди і Олексій Сівірін.

Введення кримінальної відповідальності за незаконне ввезення чи вивезення товарів може стати одним із інструментів боротьби із цим явищем. Однак варто зосередитися і на інших кроках, що допоможуть подолати контрабанду і нелегальну торгівлю:

  • Електронний документообіг
  • Відкритий доступ до знеособленої інформації щодо митної вартості товару
  • Більше конкретики, стратегічного бачення вирішення проблеми від влади

До того ж, навіть в рамках діючого законодавства цим явищам можна протидіяти вже сьогодні. Тож учасники дискусії погодилися, що тільки об’єднавши зусилля можна пришвидшити реальні результати, в тому числі і в законодавчому полі, де сьогодні також необхідно провести чимало змін.

Крім того, представники влади під час зустрічі закликали бізнес до співпраці.

«Якщо ви маєте інформацію про недобросовісних гравців ринку, надавайте її нам напряму. Отримавши від вас інформацію, ми зможемо працювати над вирішенням проблеми далі», - зазначив Олексій Сівірін.

Нелегальна торгівля – це одночасно злочин, негативне соціальне явище та економічний феномен. Його подолання вимагає синергії дій влади, бізнесу та громадян. А дотримання законодавства, притягнення до відповідальності за його порушення, якісне регулювання економіки та громадянська нетолерантність до нелегальної торгівлі дозволять звести до мінімуму її прояви. Тож продовжуємо налагоджувати постійний, а головне, результативний діалог із владою у цьому напрямку.


Опитування Висловити
свою думку