Законопроект 4030а включили в порядок денний сесії парламенту та можуть розглянути до кінця року

5 грудня 2018
Законопроект 4030а включили в порядок денний сесії парламенту та можуть розглянути до кінця року

Проект закону №4030а був зареєстрований ще в 2016 році. Законопроектом, серед іншого, пропонується ввести заборону на «розміщення тютюнових виробів, упаковок тютюнових виробів та макетів тютюнових виробів у місцях роздрібної торгівлі таким чином, щоб вони були видимі поза межами місця роздрібної торгівлі або споживачам всередині місця роздрібної торгівлі». Фактично, це означатиме заборону викладки сигарет в кіосках та інших місцях роздрібної торгівлі.

Законопроект є прикладом неякісного регулювання, як мінімум, з трьох причин.

По-перше, вибір інструментів регулювання є некоректним. Законом декларується благородна мета: покращення здоров’я населення, але потенціал заборони на викладку зменшити рівень паління в країні викликає сумніви. Автори також не запропонували обґрунтувань, яким чином така заборона матиме позитивний вплив на здоров’я населення. Варто зауважити, що не існує достатніх підтверджень того, що зовнішній вигляд сигарет має вплив на поширеність куріння. За результатами дослідження Eurobarometer 385, головною причиною того, що люди починають палити, є приклад друзів (79% відповідей респондентів) та батьків (21% відповідей). Зовнішній вигляд сигарет є незначним фактором: лише 3% респондентів обрали цю відповідь.

По-друге, автори законопроекту не навели прогнозу соціально-економічних наслідків в частині зменшення бюджетних надходжень в результаті запровадження заборони. В той же час, за прогнозами Національної організації роздрібної торгівлі, ця заборона матиме наслідком закриття до 30% торговельних точок, що в свою чергу призведе до скорочення робочих місць і доходів бюджетів усіх рівнів.

По-третє, текст закону не є якісним з юридичної точки зору. Відповідно до висновку Головного науково-експертного управління Верховної Ради України, цей законопроект «має недоліки техніко-юридичного характеру», а його «окремі терміни і термінологічні вирази законопроекту не узгоджується з термінологією чинних законів України».

Маємо надію, що депутати критично поставляться до «законодавчих ініціатив» такої якості.

Фото: УНІАН

Опитування Висловити
свою думку